OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 14.05.2021 11:48:16 

Clean Up The World

 Pred devätnástimi rokmi jeden obyčajný austrálsky chlapík dostal jednoduchý nápad – zmeniť vzhľad prístavu v Sydney. Táto jednoduchá myšlienka sa stala základom pre najväčšiu environmentálnu akciu na svete Clean Up Australia Day (Vyčisťme Austráliu).  Viac ako 7 miliónov Austrálčanov venovalo svoj čas od roku 1989 vyčisteniu a skrášleniu svojho životného prostredia.  Je ťažké uveriť, že túto kampaň začal jediný muž, staviteľ a jachtár austrálčan Ian Kiernan. Jeho sen - oboplávať okolo sveta na svojej jachte, sa v roku 1987 stal skutočnosťou, keď vyhral v pretekoch sólo plavbu okolo sveta.  Počas plavby na svojej lodi „Spirit of Sydney“ bol šokovaný a znechutený množstvom odpadkov a špiny na pobreží v takých oblastiach ako  je Sargasove more v Karibiku. Po rokoch očakávania, kedy na vlastné oči uvidí legendárne zlaté riasy  sa jeho nadšenie zmenilo na hnev a  sklamanie, keď v  ich  porastoch našiel uviaznuté kopy odpadkov.  „Počas cesty sa neustále na oboch stranách lode vynárali odpadky, “ spomína Ian.  „Nedá sa opísať moje sklamanie a ako som sa cítil, keď som našiel toto magické a mýtmi opradené  more plné plastikových fliaš, vedier , použitých plienok a  túb od zubných pást.“ 

                 Nelichotivý stav svetových oceánov prinútil Iana konať. Po návrate do Sydney Ian  si u svojich priateľov zaistil podporu a zameral sa na svoje cieľ. Clean Up Sydney Harbour Day v roku 1989  získal neskutočnú podporu viac ako 40 000 obyvateľov Sydney, ktorí venovali svoj čas a energiu na vyčistenie prístavu. Dobrovoľníci vyzbierali tony hrdzavých   karosérií, plasty všetkých druhov, prázdne plechovky a konzervy. Nápad čistiaceho dňa podnietil medzi komunitou nadšenie a túžbu byť zapojený a zmeniť svoje lokálne prostredie vlastnými silami. Nasledujúci rok vznikol oficiálne Clean up Australia Day. Takmer 300 000 dobrovoľníkov sa zapojilo do prvého Clean Up Australia Day v roku 1990 a odvtedy počet zapojených neustále narastá.

V posledných 16 rokoch  Austrálčania venovali viac ako 8 miliónov hodín svojmu ŽP počas Clean Up Australia Day a nazbierali viac ako 200 000 ton odpadkov.

Ian Kiernan a jeho výbor verili, že ak dokázali zmobilizovať do akcie jedno veľké mesto potom sa to môže podariť aj s ďalšími národmi. Ďalšim krokom pre Iana bolo vymyslieť  Clean Up Australia Day  pre celý zvyšok sveta. Po získaní podpory od United Nations Environment Programme (UNEP) bola v roku 1993 oficiálne  vyhlásená kampaň Clean Up the World (CUW).  V úvodnom roku sa do kampane zapojilo približne 30 milionov ľudí z 80 krajín. Výzva CUW je ukážkou toho, že aj jednoduchá myšlienka môže osloviť milióny ľudí na celom svete. Do kampane sa tak zapojilo mnoho spoločenstiev, ktoré vyhlasujú, že je úžasné podeliť sa so svojimi skúsenosťami  so starostlivosťou  o svoje lokálne prostredie a  motivovať tak  tisícky ďalších dobrovoľníkov k podobným činom po celom svete. Clean Up the World je ukážkou toho,  ako ľudia na celej planéte sú rozhodnutí postarať sa vlastnými silami o svoje ŽP.  

„Vlajkovou loďou“ kampane je Clean Up the World Weekend, ktorý prebieha vždy  tretí septembrový víkend. CUW víkend je príležitosť k zjednoteniu miliónov ľudí v jednej environmentálnej aktivite v rovnakom čase.

Od začiatku kampane v roku 1993 rozšírením Clean Up Australia Day na celý svet sa stala z kampane CUW jedna z najväčších environemtálnych kampaní na svete, ktorá mobilizuje každoročne viac ako 35 miliónov účastníkov z viac ako 100 krajín.

Od roku 1995 sa aj Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny – ZO č. 3. Prešov zapája do tejto celosvetovej kampane. Počet zapojených dobrovoľníkov každým rokom narastá. Tu je priebeh kampane:

 

             V roku 1995 sme začínali s nadšením, ale padali sme únavou a efekt nebol primeraný. Prvý rok členovia SZOPK a 6 škôl z Prešova realizovali kosenie a vyčistenie minerálneho prameňa „Kvašňa voda“ pri Prešove, vyčistili sme potok Delňa za účasti občanov obce Dulová Ves a žiaci 4-roch ZŠ vyčistili areál svojej školy. 

             V roku 1996 sme sa cieľavedome zamerali na propagáciu podujatia, expedovanie plagátov a vriec, aby sa aktivita rozšírila na ďalšie skupinky. Efekt sa dostavil. Zapojilo sa 14 ZŠ, 2 SŠ a 2 ďalšie mimovládne organizácie, čo znamenalo zapojenosť 4200 dobrovoľníkov. 

            V roku 1997 deti zo siedmich ZŠ a troch stredných škôl čistili areály svojich škôl, verejné priestranstvá, parky a brehy riek. Za veľký úspech považujeme zapojenie sa do akcie obce Ostrovany, v ktorej žije prevažne rómske obyvateľstvo.

            V októbri 1998 v  Prešove sme s pomocou takmer 140 obyvateľov vyčistili okolie cyklistického chodníka na Sídlisku III. Počas brigády panovala medzi dorovoľníkmi výborná atmosféra a duch spolupráce na skrášlení mesta. Ako pokračovanie tejto úspešnej akcie sme v zrealizovali v spolupráci s MsÚ Prešov a Komunitnou nadáciou Prešov  poveľkonočné upratovanie s názvom Krajšie mesto pre nás. Naším cieľom bolo odstrániť odpadky z časti prešovského sídliska Sekčov. Akcie sa zúčastnilo neuveriteľných takmer 350 ľudí a nazbieraný odpad predstavoval množstvo cca 40 m3.     

             V septembri 1999 sme pri príležitosti celosvetovej environmentálnej kampane Clean up the World- Vyčistime svet pripravili ďalšiu celomestskú akciu- verejné upratovanie Pomôžme nášmu mestu. Dobrovoľníci, ktorých bolo približne 80, spoločne čistili okolie nábrežného chodníka od Duchnovičovho námestia po most na Levočskej ulici. Na našu výzvu reagovali však aj vodáci zo ZOVT, ktorý vyčistili zodpovedajúci úsek Torysy od nazhromaždeného kovového a umelohmotného odpadu, fliaš a pneumatík.

            

                 V roku 2000 sa v okresoch Prešov,  Sabinov, Bardejov do "veľkého upratovania"  sa zapojilo 31 ZŠ (v r. 99 to bolo 12 ZŠ), 4 stredné školy, ale aj 2 MŠ. V Prešove na  Smetanovej ulici sa na upratovaní areálu zúčastnili aj tí najmenší spolu s rodičmi. Rodičia prišli pomôcť pri skrášľovaní interiéru a exteriéru škôlky.   Spolu sa v roku 2000  do kampane zapojilo 3.383 účastníkov, čo je oproti minulému roku o 798 účastníkov viac. Z uvedeného počtu  upratovalo 2.503 detí a študentov. Upratovanie sa realizovalo najmä v areáloch škôl, kde prebehla úprava ihrísk, čistenie priestranstiev od odpadkov, úprava kvetinových záhonov. Celkove sa vyzbieralo 370 vriec odpadu a nemerateľné množstvo biologického odpadu. Ako aj v predošlých  rokoch  podarilo sa nám  osloviť média, školy, ale aj občanov.  

                    V roku 2001 sa do kampane zapojilo 32 ZŠ,  OZ FÉNIX a OZ KĽUĎAS, 1 SOU Odevné, 12 dobrovoľníci,. Celkovo sa do kampane zapojilo 4 265 dobrovoľníkov z okresu Prešov, Sabinov a Bardejov. Do kampane sa zapojilo aj mesto Prešov a Komunitná nadácia Prešov, ktorá zastrešila aj časť výdavkov určených pre dobrý priebeh celej aktivity.  V Prešove sa v rámci projektu „Ľudia pre mesto, mesto pre ľudí“ vyčistilo cca 1,5 km chodníka smerom na sídlisko Šváby a priestor pred Mestskou halou. Celá akcia mala dobrú medializáciu, pretože o aktivite informovali 3 rozhlasové stanice a 2 lokálne TV. Svoje poďakovanie sme vyjadrili formou ďakovných listov všetkým zapojeným školám a ústne všetkým tým, ktorý sa zúčastnili verejného upratovania chodníka a priestoru pred Mestskou halou.  

 

               V roku 2002 naša organizácia vyzvala  54 organizácii a inštitúcii, aby sa podľa vlastnej potreby a možností zapojili do celosvetového upratovania. Na výzvu celkom reagovalo 32 organizácii, čím sa tohto roku do kampane zapojilo 4 313 dobrovoľníkov, čo je o 148 dobrovoľníkov viac ako v roku 2001. Podarilo sa vyčistiť  26 areálov školy, kde prebiehalo čistenie ihrísk, kvetinových záhonov, úprava kríkov, odstránilo sa  6 nelegálnych skládok, vyčistili sa 2 lesoparky, 5 autobusových zastávok, cyklistický chodník, 12 mestských parkov, 5 minerálnych studničiek a vyzbieral sa komunálny odpad v 8 dedinách, čo dokazuje environmentálne povedomie miestnych správ.  Veková štruktúra participujúcich dobrovoľníkov bola rôzna. Upratovali malé deti i tí skôr narodený.                                                                                                                                                  

 

        V roku 2003 svoju ruku k dielu priložili žiaci 2 materských škôl, 14 základných škôl, 1 strednej školy a 2 mládežníckych organizácií. Počas akcie sa upravilo okolie 11 základných škôl, vysadili sa okrasné kvety a kríky, vyčistili sa verejné priestranstvá na sídliskách a v obci. Taktiež sa na skrášlení mesta  podieľali aj prešovský   bezdomovci ,  predávajúci  časopis NOTA BENE. Počas troch hodín vyzbierali piati  aktivisti 26 vriec odpadkov a vyčistili tak úsek  brehu rieky Torysa. Práve oni by mali byť príkladom pre nás všetkých, keď aj v  zložitej životnej situácii bez strechy nad hlavou si uvedomujú potrebu urobiť niečo pre životné prostredie.

            V roku 2004 sa do kampane zapojilo 4 178 dobrovoľníkov, ktorí vyčistili  13 areálov škôl, 3 parky, 3 ihriská, 1 chránené územie, 1 minerálny prameň, 1 chránený areál v meste Prešov a 5 verejných priestranstiev v okresoch Prešov  a Sabinov. Jednými z najaktívnejších skupín boli žiaci ZŠ Lipovce, ktorí vyčistili miestny park, okolie minerálneho prameňa ako aj turisticky vyhľadávanú lokalitu Lačnovský kaňon pričom vyzbierali 11 vriec odpadu.

  V roku 2005 sa do jubilejného  10. ročníka kampane zapojilo 3 510  dobrovoľníkov z 5 materských, 12 základných a 2 stredných škôl. Spoločnými silami tak vyčistili okolie škôl, sídlisk, zapojili sa do zberu plastových fliaš. Žiaci zo ZŠ Ďumbierska, Prešov vlastnoručne vyrobenými plagátmi vyzvali spoluobčanov aby sa taktiež zapojili do kampane. Deti z MŠ Kapušany zase vyčistili blízku studničku, o ktorú sa budú starať po celý rok.  Študenti Gymnázia J.A.Raimana  sa zúčastnili kurzu ochrany človeka a prírody v rámci, ktorého sa zapojili aj do čistenia Tatier od kalamitného dreva.

Počas uvedených rokov sa podarilo zmobilizovať viac ako 27 tisíc mladých ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do aktivít na na ochranu životného prostredia.